Czym jest opłata recyklingowa i kogo obowiązuje?
Opłata recyklingowa ma na celu ograniczenie ilości zużywanego plastiku. Jest ona doliczana do ceny kupowanych w sklepach toreb plastikowych. Choć mogliśmy przeoczyć informacje na temat wprowadzenia opłaty recyklingowej, to z pewnością nie umknęło naszej uwadze, że ceny reklamówek w sklepach znacząco wzrosły. Dowiedz się więcej na temat opłaty recyklingowej i sprawdź, jak jej uniknąć.
Opłata recyklingowa – sposób na ochronę środowiska naturalnego
Ogromne ilości zużytych opakowań plastikowych zanieczyszczają środowisko naturalne, wpływając nie tylko na faunę i florę, ale także na nasze zdrowie. Mikroplastik, który przedostaje się do naszego organizmu, w negatywny sposób wpływa na jego funkcjonowanie, sprzyjając rozwojowi różnych chorób. Warto wiedzieć, że każde opakowanie plastikowe, które wyrzucamy do śmieci, powinno zostać poddane recyklingowi. Niestety, w ostatnich dekadach na wysypiska trafiło setki ton plastiku, które nadal zagrażają środowisku naturalnemu. Opłata recyklingowa ma na celu ograniczenie zużycia często stosowanych reklamówek foliowych, które przez długi czas mogliśmy kupić w sklepach za niewielką opłatą lub otrzymać za darmo. Obecnie w sklepach bez opłaty dostępne są jedynie foliowe woreczki i małe reklamówki na produkty sypkie, owoce i warzywa. Za większe torby plastikowe musimy sporo zapłacić, co zachęca do korzystania z toreb wielorazowego użytku.
Jak wysoka jest opłata recyklingowa?
Obowiązująca obecnie opłata recyklingowa to 20 groszy za jedną torbę plastikową z wyjątkiem tzw. zrywek. Do jej naliczania zobowiązani są przedsiębiorcy handlu detalicznego i hurtowego, którzy oferują swoim klientom plastikowe torby na zakupy. Co ważne – opłata recyklingowa nie trafia do kieszeni przedsiębiorcy, bo jest on zobowiązany do jej przekazania do urzędu marszałkowskiego, który właściwy jest dla miejsca prowadzenia przedsiębiorstwa.
Wprowadzenie opłaty recyklingowej znacząco zmniejszyło zainteresowanie zakupem toreb plastikowych oraz zachęciło klientów sklepów i hurtowni do korzystania z toreb wielorazowego użytku. Dzięki zniechęcającej do zakupu toreb foliowych opłacie możliwe jest częściowe ograniczenie zużycia zagrażającego środowisku naturalnemu plastiku.