Jak utylizować trawę syntetyczną?
Trawa syntetyczna jest popularnym zamiennikiem dla naturalnej, wykorzystywanym przede wszystkim na boiskach i kortach tenisowych, ale również na placach zabaw oraz różnego rodzaju obiektach rekreacyjnych. Jej największą zaletą jest łatwość w utrzymaniu – sztucznej trawy nie trzeba podlewać, tak samo jak kosić, nie potrzebuje dostępu do słońca oraz nie istnieje ryzyko, że zachoruje i zacznie obumierać. Prezentuje się odpowiednio w każdej sytuacji i o każdej porze roku, nie wymagając niemal żadnej pielęgnacji. Do tego pozwala uzyskać niezwykle estetyczny efekt o równomiernym, intensywnym kolorze.
Sztuczną trawę produkuje się z wielu tworzyw sztucznych, przede wszystkim z polietylenu, polipropylenu oraz kopolimeru. Niestety, nie są to materiały przyjazne dla środowiska, dlatego powinno się ściśle przestrzegać przepisów związanych z ich utylizacją. Murawa składa się z wytrzymałego podkładu z wyciętymi otworami, w których umieszczane są wysokiej jakości włókna. Istotnym elementem jest również pokrywające murawę wypełnienie, wykonane zazwyczaj z piasku kwarcowego lub granulatu SBR.
Co zrobić z usuniętą sztuczną trawą?
Trawa syntetyczna jest produktem bardzo trwałym, zachowującym swoje właściwości i odpowiedni wygląd nawet przez kilkadziesiąt lat. Mimo to czasami musi zostać usunięta – nieraz z powodu zużycia, ale częściej w wyniku zmiany koncepcji, rozebrania instalacji (na przykład likwidacji boiska) lub uszkodzenia. Aby mieć pewność, że składające się na nią elementy zostaną zutylizowane zgodnie z przepisami i w trosce o środowisko naturalne, warto skorzystać z pomocy specjalizującej się w tym firmy, takiej jak nasza, oferująca wywóz odpadów w Poznaniu. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Rozebranie sztucznej trawy rozpoczyna się od usunięcia wypełnienia. Następnymi krokami powinno być wyjęcie włókien i wreszcie demontaż podkładu. Jeśli zostanie to wykonane prawidłowo, za pomocą odpowiednich narzędzi, niektóre elementy można oddać do recyklingu, na przykład granulat SBR i część poliuretanu. Reszta musi trafić do spalarni, gdzie zostanie zutylizowana z możliwie najmniejszą szkodą dla środowiska.